Miałam już okazję odwiedzić ten kraj, gdy w 2013 roku pojechałam tam wraz z moją siostrą, ciocią i koleżanką. Jest to kraj położony w południowo-wschodniej części Europy na Półwyspie Bałkańskim. Poza częścią kontynentalną na ten kraj składa się 2 500 wysp. Kraj ten jest postrzegany jako spadkobierca starożytnej Grecji.

Grecja

Spadkobierca starożytnej Grecji

Tak postrzegany kraj ten jest więc miejscem, z którego wywodzi się cała cywilizacja zachodnia. Jest on także uważany za miejsce narodzin demokracji, filozofii, a także komedii, tragedii i dramatu w teatrze. Świadectwo tej spuścizny stanowi 17 obiektów Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.  Nowożytne państwo greckie zostało utworzone w efekcie zwycięskiego powstania przeciwko rządom osmańskim.

Akropol – wzgórze świątynne w Atenach

Akropol

Jest to jedno z najlepiej znanych miejsc pozostałych po starożytnej Grecji. Najbardziej znana świątynia w tym miejscu to oczywiście Partenon. Powstał on w 432 roku p.n.e. jako świątynia bogini Ateny. Jest wybudowany w stylu doryckim. Jego wyjątkowymi elementami są rzeźby, które są nie tylko ozdobą, ale także przedstawiają historię miasta.

Grób Agamemnona… a czyj tak naprawdę?

Grób Agamemnona

Nie wiadomo… Nigdy nie udalo się odkryć, kto w nim spoczywa. Nazwa wzięła się od legendarnego władcy Myken, czyli miasta, w którym zabytek się znajduje. Powstanie tej budowli datuje się na IV wiek p.n.e. Składa się z dwóch komór – przejścia i miejsca pochowków. Wewnątrz znajduje się charakterystyczna dla tutejszych grobowców kopuła pozorna o wysokości ponad 13 metrów.

Labirynt Minotaura, czyli pałac w Knossos

Ruiny pałacu w Knossos

Według legendy to właśnie tam miał być przetrzymywany mityczny potwór. Pałac ten jest jednym z najważniejszych zabytków kultury minojskiej. Pochodzi on sprzed około 2000 lat p. n. e. Był on zbudowany ze skały gipsowej i łupków. Nie wiemy, jak dokładnie wyglądał ten obiekt w starozytności, ale z pewnością był on budowlą imponującą – same ruiny zajmują ponad 17 tys. km2. Dolny poziom pałacu stanowiły pomieszczenia gospodarcze, których ułożenie może przypominać labirynt.

Lwia Brama w Mykenach

Lwia Brama w Mykenach

Jest to główna brama tamtejszej cydadeli. Swoją nazwę zawdzięcza ona płaskorzeźbie, która jest umieszczona w trójkącie. Płaskorzeźba przedstawia zwierzęta stojące po różnych stronach kolumny. Figury są pozbawione głów, co dodaje trudności w ich zidentyfikowaniu: jedni uważają, że są to lwy, a niektórzy sądzą, że zostały tam przedstawione gryfy lub sfinksy.

Wieża Wiatrów w Atenach

Wieża Wiatrów

Jest to 12-metrowa budowla, która w przeszłości posiadała również 8-metrowy wskaźnik wiatrów. Każdej ze ścian wieży patronuje jeden z ośmiu bogów wiatru. Na wieży znajduję się także dziewięć zegarów słonecznych, a przez pewien czas była ona używana także jako dzwonnica. Jej pochodzenie jest datowane na I lub II wiek p. n. e. i uważa się ją zza jeden z najlepiej zachowanych zabytków w Atenach.

Wspaniałe miejsca, które przetrwały do dziś

Grecja jest wspaniałym miejsce, dla kogoś, kto interesuje się epoką starożytną. Ogrom zabytków jaki można tam zwiedzić jest wprost oszałamiający. Mimo mojego pobytu w tym miejscu bardzo chciałabym tam powrócić, aby móc dotrzeć do miejsc, których tym razem nie udało mi się zobaczyć. Mam nadzieję, że dane mi będzie kiedyś tam jeszcze dotrzeć.