Kolejne z miast hiszpańskich, w którym nigdy jeszcze nie miałam okazji być, a jest to moim marzeniem. Barcelona jest stolicą regionu Katalonii, która obfituje we wspaniałe zabytki oraz posiada wiele odmiennych od naszych tradycji kulturowych, które bardzo mnie interesują. Dlaczego dokładnie chcę tam pojechać?

Powód 1: La Sagrada Familia:

La Sagrada Familia

Oficjalna nazwa to Templo Expiatorio de la Sagrada Familia. To kościół z okresu secesji, posiadający status bazyliki mniejszej, uważany za główne osiągnięcie projektanta Antoniego Gaudíego. Budowę świątyni rozpoczęto w 1882 roku. Początkowo miała być ona wybudowana przez innego architekta, ale ostatecznie zadanie to powierzono Gaudiemu. Nadał on projektowi własny styl i przez kolejne 40 lat pracował nad jego konstrukcją, wciąż zmieniając i udoskonalając projekt. Wieże kościoła zostały ukończone w 1920 roku. Sześć lat później, w 1926 roku, Gaudi zginął pod kołami tramwaju, pozostawiając nieukończone dzieło. Do dziś świątynia nie została ukończona. W 2005 roku fasada i krypta świątyni zostały wpisane na listę Dziedzictwa UNESCO w Europie.

Powód 2: Pałac Muzyki Katalońskiej:

Pałac Muzyki Katalońskiej

Nazwa w języku katalońskim brzmi Palau de la Música Catalana. Jest to jeden z najważniejszych budynków katalońskiej secesji. Dzieło Lluisa Domènecha i Montanera wzniesiono w ciągu trzech lat, między 1905 a 1908 rokiem. Sala miała być miejscem, w którym będą odbywały się koncerty muzyki orkiestrowej i instrumentalnej oraz występy chóralne i śpiewacze. Dziś spełnia wiele funkcji – prezentuje się tu zarówno muzykę poważną, jak i rozrywkową. W 1971 pałac wpisano na listę zabytków narodowych. W tym czasie przeprowadzono też restaurację budynku. W 1997 audytorium znalazło się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Powód 3: Plaça d’Espanya (Plac Hiszpański):

Plac Hiszpański

Jest to jeden z głównych barcelońskich placów, który znajduje się w dzielnicy Montjuïc, położony jest u zbiegu kilku ważnych szlaków komunikacyjnych Barcelony – Gran Via de les Corts Catalanes, Avinguda del Paral·lel, Carrer de la Creu Coberta i Carrer de Tarragona. Należy do największych placów na terenie miasta.

Został on wytyczony w 1715 roku na terenie dawnego miejsca straceń. W 1915 roku przeszedł on gruntowną przebudowę, w związku z ogranizowaną przez  miasto światową wystawą. Na Placu wzniesione zostały Cztery Kolumny, zaprojektowane przez Puig i Cadafalcha i symbolizujące cztery paski na fladze katalońskiej. W dziesięć lat później zostały one rozebrane na rozkaz Miguela Primo de Rivery w ramach akcji usuwania wszystkich symboli autonomii katalońskiej.

Przy Plaça d’Espanya znajdują się m.in.:

  • Narodowe Muzeum Sztuki Katalońskiej (Museu Nacional d’Art de Catalunya), wzniesione według projektu Josepa Amargosa
  • fontanna wzniesiona według projektu Josepa Marii Jujola, z rzeźbami Miquela Blaya, z napisem „Hiszpania poświęcona Bogu”
  • Wieże Weneckie – 47-metrowe wieże na drodze prowadzącej do Museu Nacional d’Art de Catalunya
  • Arenas de Barcelona – dawna arena walk byków, wzniesiona w 1900 w stylu mauretańskim, obecnie zaadaptowana na centrum handlowe.

Powód 4: Museu Nacional d’Art de Catalunya (Muzeum Narodowe Katalonii):

Muzeum Narodowe Katalonii

Muzeum jest położone na wzgórzu Montjuïc w Barcelonie, w pobliżu stadionu olimpijskiego. Począwszy od 1934 r. znajduje się ono w Palau Nacional. Muzeum gromadzi najznamienitszą na świecie kolekcję sztuki romańskiej w tym, malowidła ścienne z różnorodnych kościołów w Pirenejach w prowincji Lleida. Znajduje się tu również zbiór sztuki gotyckiej oraz wszelakie eksponaty z czasów renesansu i baroku. Wnętrze jest częściowo zaadoptowane przez włoskiego architekta Gae Aulentiego.

Powód 5: Camp Nou:

Camp Nou

Barcelona ma jeden z najbardziej znanych na świecie klubów: FC Barcelona (głównie kojarzony z piłką nożną, ale również posiadający sekcję koszykówki). Również ich stadion piłkarski – Camp Nou – jest jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Równocześnie jest to największy piłkarski stadion w Europie i jeden z największych na świecie.

Stadion został otwarty 24 września 1957 roku, kiedy to również został na nim rozegrany pierwszy mecz pomiędzy FC Barceloną, a…reprezentacją Polski. Mecz zakończył się wynikiem 4:2 dla klubu z Katalonii.

Wymarzona wycieczka – Barcelona!

Panorama Barcelony

Myślę, że po wszystkich wymienionych przeze mnie powodach, można się zorientować, jak bardzo chciałabym pojechać do tego miasta. 😉 Barcelona jest dla mnie miejscem o wycieczce do którego myślę już od bardzo dawna. Mam nadzieję, że w końcu uda mi się ją odbyć.