Wcześniej napisałam już post o Barcelonie, więc przyszedł także czas na Madryt. Stolica Hiszpanii i zarazem największe miasto tego kraju. Położone w środkowej części kraju na Wyżynie Kastylijskiej u podnóża Sierra de Guadarrama nad rzeką Manzanares. Madryt jest siedzibą rządu, parlamentu, ministerstw, agencji i innych przedstawicielstw międzynarodowych, jak i też oficjalną rezydencją króla Hiszpanii.

Madryt

Pałac Królewski w Madrycie

Został on wybudowany przez Filipa V Burbona w XVIII wieku. Zaprojektowany w stylu baroku przez włoskiego architekta Filippo Juvarę, który jednak umarł przed rozpoczęciem prac budowlanych. Wnętrza i otoczenie jest utrzymane w stylu rokoko i klasycystycznym. Jest to oficjalna rezydencja króla Hiszpanii, chociaż ani król Jan Karol I, ani jego rodzina nie mieszkał w pałacu, a w mniejszym Palacio de la Zarzuela na przedmieściach Madrytu. Pałac Królewski ma 2800 pomieszczeń, część z nich jest udostępniona dla turystów.

Pałac Królewski w Madrycie

Coś dla kibiców: Estadio Santiago Bernabéu

Stadion w stolicy Hiszpanii, który jest „domowym” obiektem drużyny Realu Madryt. Oficjalna inauguracja obiektu odbyła się 14 grudnia 1947. W meczu otwarcia Real Madryt pokonał CF Os Belenenses 3:1. Stadion nazwę Estadio Santiago Bernabéu – nadaną na cześć prezesa Santiago Bernabéu – uzyskał 4 stycznia 1955. Pierwszy mecz reprezentacji Hiszpanii na Estadio Bernabéu odbył się w 1964 roku – jej przeciwnikiem była wówczas drużyna Związku Radzieckiego.

Jest to z pewnością jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów tego typu na całym świecie. Jako ciekawostkę można podać, że stadion ma nawet swoją własną stację metra – Estación de Santiago Bernabéu – przez którą przejeżdża linia 10.

Estadio Santiago Bernabéu

Muzeum Narodowe Prado (hiszp. Museo Nacional del Prado)

Muzeum w Madrycie, jedno z największych muzeów na świecie. Zostało utworzone w 1819 przez króla Ferdynanda VII. Przy wejściu do budynku znajdują się pomniki najwybitniejszych malarzy hiszpańskich: Diego Velazqueza i Francisco Goi. Głównym celem muzeum było ukazywanie sztuki należącej do korony królewskiej i pokazanie, że sztuka hiszpańska jest równie dobra, jak sztuka innych krajów Europy. W muzeum można oglądać wyjątkową kolekcję królewską, która zawiera między innymi takie dzieła jak: Zdjęcie z krzyża Rogiera van der Weydena, Ogród rozkoszy ziemskich Hieronima Boscha, czy Panny dworskie Diego Velázqueza.

Aktualnie w Muzeum Prado znajduje się około: 7600 obrazów, 1000 rzeźb, 4800 miedziorytów, 8200 rycin oraz niezliczona liczba rzeźb, elementów sztuki dekoracyjnej i dokumentów historycznych. Ponad 3100 rozmaitych dzieł sztuki jest wypożyczonych lub poddawanych renowacji w muzealnym konserwatorium.

Muzeum Narodowe Prado w Madrycie

Do zobaczenia Madrycie!

Mam ogromną nadzieję, że uda mi się zobaczyć kiedyś na własne oczy te wszystkie zabytki, a może nawet pójść na mecz rozgrywany na jednym z najbardziej znanych stadionów na świecie. Będę usilnie dążyć do tego, żeby była to kolejna „podróż mojego życia”! 😉