Nadeszła kolej na następne polskie miasto – tym razem będzie to Gdańsk. W miejscu tym udało mi się spędzić jedynie trzy dni, ale już to dało mi możliwość zwiedzenia części miasta. Jest ono położone w północnej Polsce, szóste pod względem liczby mieszkańców, siódme ze względu na zajmowaną powierzchnię.

Panorama Gdańska

A teraz… trochę historii

Jest to miasto o ponad tysiącletniej historii, którego tożsamość na przestrzeni wieków kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Gdańsk był ongiś również największym miastem Rzeczypospolitej Obojga Narodów, miastem królewskim i hanzeatyckim, posiadał prawo do czynnego uczestnictwa w akcie wyboru króla, w XVI w był najbogatszym w Rzeczypospolitej. Miasto było też ważnym ośrodkiem kulturalnym. Gdańsk uznawany jest za symboliczne miejsce wybuchu II wojny światowej oraz początku upadku komunizmu w Europie Środkowej. Na terenie miasta znajdują się liczne zabytki architektury, działa w nim wiele instytucji i placówek kulturalnych.

Panorama Gdańska

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gdańsku

Jest trójnawową bazyliką z transeptem i wielobocznie zamkniętym prezbiterium z obejściem. Fasadę flankują dwie smukłe wieże, o wys. 46 m każda z ostro zakończonymi hełmami. Ożywia ją barokowy portal (1688), jak również trzy okna różnej wielkości i trzy kartusze. Nad przecięciem naw góruje wieża dzwonów, typowy element budownictwa cysterskiego.

Ma 107 m długości na zewnątrz (najdłuższy kościół Polski) i 97,6 m wewnątrz, 19 m szerokości, wysokość nawy głównej wynosi 17,7 m i jest najdłuższym kościołem cysterskim na świecie kryjącym dzieła sztuki sakralnej w stylu renesansowym, barokowym, rokokowym i klasycystycznym o wysokim poziomie artystycznym. Posadzka z lat 1634-1636 leży niemal metr niżej niż otaczający budowlę teren. Oprócz kaplic w świątyni znajduje się od strony północnej kruchta zbudowana w roku 1919. Nawa północna, ambit i kaplica św. Krzyża zostały oskarpowane. Przypory z łękami, widocznymi nad dachem ambitu, wspierają wschodnie naroża prezbiterium.

Ciekawostka: jest to największy ceglany kościół na świecie.

Bazylika konkatedralna w Gdańsku

Złota Brama w Gdańsku (właściwie Brama Długouliczna lub Brama ulicy Długiej)

Została ona wzniesiona w 1612 roku i jest dziełem architekta Abrahama van den Blocke. Styl, w jakim budowla jest utrzymana, nawiązuje do manieryzmu niderlandzkiego i charakteryzuje się typowym wyrafinowaniem. Do bramy przylega od strony północnej późnogotycki Dwór Bractwa św. Jerzego. Obie fasady bramy są zwieńczone attykami, na których ustawiono osiem rzeźb alegorycznych.Figury od strony zachodniej symbolizują dążenia mieszczan: Pax („Pokój”), Libertas („Wolność”), Fortuna („Szczęście”) oraz Fama („Sława”). Od strony wschodniej (od ulicy Długiej) widać figury symbolizujące cnoty obywatelskie: Concordia („Zgoda”), Iustitia („Sprawiedliwość”)’, Pietas („Pobożność”) oraz Prudentia („Rozwaga”).

Złota Brama - Gdańsk

Fontanna Neptuna w Gdańsku

Fontanna Neptuna – zabytkowa fontanna w Gdańsku, która powstała z inicjatywy burmistrza Bartłomieja Schachmanna i rady miejskiej. Stoi w najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska – na Długim Targu, przed wejściem do Dworu Artusa. Projekt figury przedstawiającej Neptuna stworzył architekt i rzeźbiarz Abraham van den Blocke. Model figury został wykonany przez Flamanda Piotra Husena, ponieważ van dem Blocke nie poradził sobie z przygotowaniem modelu do odlewu. Elementy architektoniczne fontanny nawiązują do manieryzmu flamandzkiego. Pierwotnie fontanna była kolorowa. Jej uruchomienie nastąpiło dopiero 9 października 1633.

Fontanna Neptuna - Gdańsk